fbpx
W Zielonej Górze odbędą się po raz IV Mistrzostwa Polski w szyciu chirurgicznym ?>

W Zielonej Górze odbędą się po raz IV Mistrzostwa Polski w szyciu chirurgicznym

20 maja 2023 r. o godz. 9.00 w hotelu Grape Town zostaną otwarte IV Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny. Organizatorami tego wydarzenia od pierwszej edycji są: Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W zawodach wezmą udział 4-osobowe zespoły, reprezentujące uczelnie medyczne, koła i stowarzyszenia studenckie z całego kraju, które sprawdzą się m.in. w szyciu skóry, tkanki podskórnej oraz zespalaniu przewodu pokarmowego. Maksymalna liczba drużyn została określona na 20. Zmagania studenckich zespołów rozpoczną się o godz. 10.00 i potrwają do godz. 11.30.

Rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego, Ewa Sapeńko wyjaśniła, że celem mistrzostw jest podniesienie wiedzy na temat technik szycia chirurgicznego oraz integracja środowisk studenckich z całego kraju.

Teoria i praktyka w zakresie szycia chirurgicznego

Zmagania podzielone będą na część teoretyczną i praktyczną. W pierwszej z nich przeprowadzone zostaną wykłady, które przygotują uczestników pod względem merytorycznym do zawodów. Druga będzie polegać na sprawdzeniu zdobytych umiejętności w zakresie szycia chirurgicznego. 

W czasie konkursu studenci będą wykonywać szwy na nóżkach i jelitach wieprzowych mając na to określony czas. Po jego upływie jury oceni wykonane zadania przyznając punkty za umiejętność, poprawność, staranność oraz precyzję wykonania zadania.

Część teoretyczną zaplanowano na piątkowe popołudnie, a następnego dnia (20 maja br.) odbędzie się Ogólnopolskie Forum Kół Naukowych, podczas którego (ok. godz. 15.00) zostaną także ogłoszone wyniki chirurgicznej rywalizacji.

Szczegółowy program: kliknij

Informacje: Radio Zielona Góra.


Ratajczuk - Edukacja: kursy z biologii i chemii. Przygotowanie do matury 2023, 2024, 2025 i 2026.