Koronawirus – ważne informacje ?>

Koronawirus – ważne informacje

Koronawirus, czyli COVID-19 wywołuje wiele kontrowersji, zwłaszcza w kwestii zapobiegania zarażeniom i rozprzestrzenianiu. W tej kwestii drogę wskazuje nam Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), a ponieważ zdrowie jest dla nas bardzo ważne, postanowiliśmy przybliżyć przedstawione przez WHO wytyczne.

Po pierwsze, należy zadbać o czystość w miejscu pracy/nauki. O czystość ławek i biurek zadbać powinni dyrektorzy szkół, a w miejscu pracy – pracodawcy. Pamiętajmy też, że telefony, klawiatury i myszki komputerowe również wymagają regularnego czyszczenia.

Po drugie – dokładne mycie rąk. Zwróćmy szczególną uwagę na regularność wykonywania tej czynności oraz o dokładności. Prawidłowe mycie rąk składa się z 7 kroków:
1) Zwilż ręce ciepłą wodą. Nałóż mydło w płynie w zagłębienie dłoni.
2) Namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni.
3) Spleć palce i namydl je.
4) Namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian.
5) Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni i na przemian.
6) Namydl obydwa nadgarstki.
7) Spłucz starannie dłonie, żeby usunąć mydło. Wysusz je starannie.
Całkowity czas mycia rąk powinien wynieść 30 sekund.

Po trzecie higiena oddechowa. Choć wiele osób w strachu przed zachorowaniem wyposażyła się w maskę ochronną, należy pamiętać, że to osoby chore powinny chodzić w maskach.

Poza tymi trzema wskazówkami zaleca się również unikania dużych zbiorowisk ludzi (koncerty, wydarzenia sportowe itp.). Pamiętajmy, że najbardziej narażone na zarażenie COVID-19 są osoby starsze i cierpiące na choroby przewlekłe, dlatego warto pomyśleć o tym, jak możemy zadbać o bezpieczeństwo naszych najbliższych, np. wyręczając ich w takich obowiązkach, jak wizyty na pocznie czy zakupy.

Dbajmy o higienę, obserwujmy swój stan zdrowia, a będziemy mogli być spokojni.


Ratajczuk - Edukacja: kursy z biologii i chemii. Przygotowanie do matury 2019 i 2020.